Tavuk Haşlama Tarifi

.
Tavuk, herkesin misafirlerine ikram etmek için tercih ettiği çok güzel ve sağlıklı bir yemektir. Ben de geçtiğimiz gün misafirlerim için tavuk haşlama yaptım. Tavuğu haşlarken sası (kötü) kokunun oluşmaması için önemli detayı sizinle paylaşmak adına bu yazımda yaptığım yemeğe yer vermek istedim. Yemeğime geçmeden önce tavuğun faydalarından kısaca bahsetmek isterim.
Tavuk Etinin Faydaları:
  • Kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengin olan bu besin, kemik güçlenmesi için çok önemlidir.
  • Çinko açısından da zengin olan bu besinde bol miktarda B6 vitamini vardır. Bu vitamin sayesinde vücuddaki kan akışı düzenlenmiş olur.
  • Tavuk tüketimi kalp krizi riskini en aza indirir.
  • İçerisinde bulunan selenyum, cild kırışıklıklarını engeller, saçları parlaklaştırır ve tiroit hormonunun düzenlenmesini sağlar.
  • Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir.
  • Protein bakımından zengin, yağ bakımından ise fakir olduğu için diyet yemeklerinde en sık rastlanınlan besindir.
  • Suyuna yapılan çorba ise soğuk algınlığına iyi gelen en önemli şifa yemeğidir.
Tavuk Haşlama Yemeğinin Tarifi:
 
Öncelikle yukarıda bahsettiğim önemli detaydan başlamak isterim. Tavuğunuzu haşlarken kötü kokunun kalmasını istemiyorsak şu şekilde pişirmemiz gerekmektedir. Tenceremize şöyle göz kararı,  tereyağ ve az miktar sıvı yağ (eridikten sonra tencerenin tabanın dolacak kadar) koyuyoruz. Yağımızı erittikten sonra üzerine yıkadığımız tavuğumuzu koyup yağın kızmasını bekliyoruz. Yağ kızıp, çıtırdamaya başladıktan sonra altını kısarak 10 dakika pişmeye bırakıyoruz. Aynı işlemi tavuğun diğer tarafını çevirerek de uyguluyoruz. Her iki tarafıda yağ ile kısık ateşte çevrildikten sonra üzerine sıcak suyumuzu ilave edip haşlamaya bırakabiliriz.
Bu yöntem sayesinde tavuk suyuna çorbanızda ve etinizde hiçbir şekilde kokma olmayacaktır. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.
İyice haşlanan tavuğumuzu suyundan çıkarıp, tereyağda kızartarak veya sadece haşlama olarak servis edebilirsiniz.
Ben tavuğu kızartmayı tercih ettim. Yanına ise suyuna çorba ve bezelyeli pilav yaptım. Bir sonraki yazımda da çorba tarifini sizlerle paylaşacağım. Sağlıklı günler diliyorum. AFİYET OLSUN. 
 

 

 
 

 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.