Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?

Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?

.
Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?

Teraryum yani terrarium, “terra” Latince’de toprak demek. “Arium” ise bildiğimiz akvaryumdan geliyor. Yani toprak akvaryum.

İçinde bitki yetiştirmek, yoğun nemli hava isteyen bitkileri yaşatabilmek içindir. İçinde bitkilerin ve böceklerin yaşadığı ekosistem şeklinde de tanımlanır.

Son yıllarda dekoratif amaçlı cam fanuslarda bu şekilde bitkiler yetiştirmek çok moda oldu. İlk kez bu şahane fanus tasarımlarını gördüğümde çok şaşırmış ve oldukça beğenmiştim. Küçük kavanozlara küçük dünyalar nasıl sığdırılmış diye düşünmüştüm. Küçük küçük maketler yerleştirmişler. Küçük kayalar, aksesuarlar koymuşlar. İnanılmaz yaratıcı. Yapımı bence çok da zor değil. İstediğiniz herhangi bir kavanoz veya fanuslara kaktüslerinizi dikebilirsiniz.

Bu arada şu detayı da belirtmek isterim. Geçtiğimiz günlerde bir çiçek toptancısından bir kaç parça aksesuar almaya gitmiştim. Rafların birinde birbirinden farklı ve boy boy cam fanuslar gördüm. Çiçek aksesuarları toptancısı olduğu için fanusların fiyatı oldukça uygundu. Bu nedenle bir toptancıdan bu ürünleri temin ederek dilediğiniz teraryumu üretmek bana çok mantıklı geldi. Sizlerlede fikir olması açısından paylaşmak istedim.

Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir? konu başlığımızı incelediğimize göre kendi yapmış olduğum fincan tasarımını anlatabilirim.

Banio yapı marketten bir adet fincan saksı aldım. İçine en sevdiğim kaktüslerden birini ektim. Kenarlarına taşlar ve ot parçaları koydum. Elimde bir tane kayaya oturmuş olan kadın figürü vardı. O figürü de saksımın bir köşesine yerleştirdim. Son olarak eşimin kürdandan hazırlamış olduğu çit ve merdiveni de saksımın içine yerleştirdikten sonra kendi zevkime uygun teraryumum hazır olmuş oldu.

Aslında şunu söylemeye çalışıyorum. Evinizin dekoru için elinizde var olan herhangi bir malzemeyi değerlendirebilirsiniz. Şimdi resimlerde de göreceğiniz gibi, bir çaydanlığı, su ısıtıcısını, fincanı, bir kaseyi, dilediğiniz boyda balık fanusunu ya da çok sevdiğiniz küçük boy bir bardağınızı teraryum amacıyla kullanabilirsiniz. Bunun için ekstra maliyete ihtiyacınız olmadığını unutmayın!

Paylaşmış olduğum resimlerin arasında en başta bulunan saksı da benim hayal dünyamı sığdırdığım teraryum saksım. Umarım beğenirsiniz.

Bu arada küçük bir detayı belirtmek isterim. Birbirinden farklı kendin yap projelerini ve oğlumla olan aktivitelerimizi YouTube kanalımda sizlerle paylaşıyorum. Kanala abone olarak tüm bu çalışmalarımızı takip edebilirsiniz.

DIY çalışmalarımdan biri olan Hasır Şapkadan Kapı Süsü Yapılışı için tıklayınız!

Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?

 

Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?

 

 

Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?

 

 

 

Cam Fanusta Kaktüs Yetiştirme-Teraryum Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.