Nasır Nedir? Scholl ile Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır

.


Sıklıkla Karşılaşılan Nasır Problemi İçin Pratik Çözüm

Sürekli ayakta çalışan ve ayakkabısı sıkan kişilerin en çok karşılaştıkları sıkıntılı durum ayak parmaklarında nasır oluşmasıdır. Çoğumuz bu sebepten dolayı oldukça zorluk çekmekteyiz. O nasır canımızı öyle bir acıtır ki tarifini yapamıyorum. Bir arkadaşımın ve eşimin bu sıkıntısına yakından şahit oldum. Nasıl can yaktığını oradan biliyorum.

Nasırı giderebilmek için en sık uygulanılan yöntem nasır bantlarıdır. Tabiki bunun yanında bir çok yöntemlerde mevcut. Mesela geçtiğimiz günlerde eşim nasır tedavisi için eczaneden bir ürün almış. Uygulaması çok pratik olan bu ürünü kullandık ve çok memnun kaldı. Sizlerede fikir olması açısından hemen paylaşmak istedim. Fakat öncelikle nasırdan kısaca bahsetmek isterim.

Nasır, ayağın belli bir veya birkaç yerinde sürtünmeyle meydana gelen fazla basınçtır. Nasır oluşmasındaki belli başlı nedenler, sıkan, ayak yapısına uymayan ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabı, yalın ayak yürümek, ayak parmaklarındaki deformasyonlar, ayağın fazla kemikli olması ve yanlış yürüme hareketleridir. Aslında nasırın oluşma sebebi vücudun o bölgesine yarımcı olmaktır. Çünkü cilt sürtünme nedeniyle belli bir yerde tahriş hissettiği anda kalınlaşarak nasır oluşturur. Yani tepki verir. Nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Vücutta nasır oluşan bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir.

Nasırlar 3 çeşide ayrılır. Bunlar: 

  • Sert nasır: Yoğun bir kökü olan sertleşmiş deri tabakasıdır. Ayak parmaklarının tepe kısmında, ufak ayak parmağının yan kısmında oluşabilir.
  • Yumuşak nasır: Yaklaşık 1-4 cm çapında, kızarmış, duyarlı bir bölge olarak görülmektedir. Ayak parmaklarının dış kenarlarında oluşmaktadır.
  • Tohum nasırı: Genellikle topuğun yan ve arkalarında karşılaştığımız, ölü cilt hücrelerinden meydana gelen nasırdır.

Peki nasır nasıl tedavi edilir? Aslında bu sorunun tedavisi kolaydır. Sadece dikkat etmeniz gereken şey, nasırınız iltihaplı mı? Değil mi? Nasırı iltihaplı olan türlerinden ayırmanız gerekir. Çünkü nasırı kazıdığınız zaman altından ölü hücreler çıkmaya devam eder. Diğer türlü kan ve iltihap çıkar. Bu durumda canınızın acımasına sebep olabilmektedir. Nasırın en iyi tedavi yöntemi saymış olduğumuz maddelere dikkat etmenizdir. 

Şimdi sıra geldi sizinle paylaşmak istediğim nasır tedavi yöntemine. Eşimin eczaneden aldığı ürün son zamanlarda çıkan ve oldukça yaygınlaşan Scholl markanın İkisi Bir Arada Nasır Sökücü Kalemidir. Uygulaması oldukça pratik bir ürün. Şunu belirtmek isterim; eşimde oluşan nasır henüz derinleşmediği için bu ürünü kullanarak ilerlemesini engellemeyi başardık. Yani henüz nasır oluşumunun hafif halindeyken kullandık. Bu nedenle nasırına iyi geldi. Sizlerde bu ürün ile oluşmaya başlayan nasırlarınızın derinleşmesini önleyebilirsiniz. Tabiki bunun yanında ayakkabı seçimlerinizi de doğru yaparak.:)

Bu ürün ayak parmakları üzerinde ve parmakların ayakla birleştiği noktalarda bulunan sert ve yumuşak nasırlar için uygundur. Bu kelemi uygulamak 2 adımdan oluşmaktadır. Kullanımı ürünün kutusunda açıkça yazılmıştır. Fakat kısaca bahsedeyim.

1. adım, sıyırma işlemi. Kalemin bir ucuyla ölü deriyi sıyırıyorsunuz.

2. adım, uygulama sıvısı. Bu da diğer ucundaki sıvıyı sıyırdığınız nasırlı bölgeye uygulamaktır.

Fakat şunu tekrar belirtmek isterim. Nasırınız iltihaplı ise doktorunuza başvurmanızda yarar vardır. Aksi halde nasırınız kanamalı ve çok ağrılı ise bir nasırsa bu ürünün kullanılması uygun değildir.

Sizlerle yaşadığımız bu deneyimi paylaşmak istedim. Umarım sizin nasır tedaviniz için de uygun olur. SAĞLIKLI VE AĞRISIZ AYAKLARA SAHİP OLMANIZ DİLEĞİYLE…You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.