Haroşa Bebek Ceketi

.

Penguen İşlemeli Haroşa Bebek Ceketi Yapılışı

El emeği göz nurlarımdan bir tanesi daha… Örgü örerek stres atmayı çok seviyorum. Bence örgü örmek güzel bir terapi. Hele birde ördüğüm modelleri arada sırada karşıma koyup izlemek bana oldukça keyif veriyor. Paylaşmış olduğum bu model de çok severek ördüğüm ve sık sık baktığım modellerimden birisi.

Bu bebek ceketi haroşa ve düz örgü tekniği ile örülmüştür. Bu modeli inanılmaz keyifle ördüm. Belki ipinden belki tekniğinden bilemiyorum. Ama örmesi çok keyifliydi. Hani bir modele başlarsınız ve o model akıp gider ya.. İşte bu onlardan birisi. Benim için sıkılmadan örülen bir parça. Ayrıca kafa karıştırıcı bir örnek olmadığı için ceketin örülüşü çabuk bitti.

Bu ceketin arka modeli 4, 3, 2, 1 şekilde oluşmaktadır. Bu rakamlar düz örgüden yaptığımız karelerdir. Önün modeli ise 2, 1, 2, 1 şeklindedir. Aynı şekilde düz örgüler karelerdir. Kollarda da model ön parçalarda örüldüğü gibidir. Diğer geri kalan yerler haroşadan yapılmaktadır.

Şimdi sizlerle bu modelin yapılışı ile ilgili detayları ve resimlerini paylaşmak istiyorum. 

İplik: Himalaya Everyday Bebe Lüx.(Orta kalınlıkta, yumuşak bir iptir. Örülüşü de çok keyifli, akıcı ve düzgün durmaktadır.)
Şiş numarası: 3.5

Bebek Ceketinin Yapılışı
ARKA: 72 ilmek başla. 8 diş haroşa ör.(Yani 16 sıra ör.) Sonra 8 ilmek haroşa, 8 ilmek düz örerek modeli oluşturmaya başla. Aşağıdaki şekildeki gibi. Arkadaki kareler 4, 3, 2, 1 şeklinde olacak. İstediğiniz boya gelince (bu ceketin boyu benim elime göre 1 karış 3 parmak) ya da sonuncu düz örülen kare bittikten sonra kol kesmeye başla. Kol kesimi; her sırada 1’er ilmek kes. Şu şekilde olacak; 2 ilmek haroşa, 2 ilmek düz ör, 1 ilmeğide düzden kes. 18 ilmek kala bu kesme işlemini uygula. Ense oymadan örgüyü boşta bırak.
ÖNLER: 40 ilmek başla. Arkadaki aynı işlemi uygula. 8 ilmek haroşa, 8 ilmek düz şeklinde. Önlerde kareler 2, 1, 2, 1 şeklinde olacak. Sonuncu 8 ilmek düz örgü bitince kolları aynı şekilde 2 haroşa, 2 düz ör ve 1 ilmek kes. Yaka oymadan beklet.
KOLLAR: 40 ilmek başla. Kollarda önlerdeki aynı model yapılacak. 8 sıra haroşa ördükten sonra yanlardan 3 diş haroşada bir arttır. ( Yani 6 sırada bir arttır.) Kol kesimine gelince her sırada önde ve arkada olduğu gibi 2 haroşa, 2 düz ör ve 1 ilmeği de düzden kes. Kesme işleminden sonra 10 ilmek kalınca beklet.

YAKA YAPIMI: Bütün bekletilen ilmeklerin sayısı toplam 70 ilmek olacak. Sonra kalan 70 ilmeği bir şişte topla. 15 diş haroşa (yani 30 sıra) yaka ör ve bitir.

Yakayı da yaptıktan sonra kenarlarını yün iğnesi ile dikiniz. Sonrasında her düz örgüden olan karelere penguenler işlenecek. Onlar da şu şekilde işlenmektedir. Karenin başından ipliği iğne ile batarak sonundan çıkar. Yani ipliği işleme yapar gibi uzun uzun çek. İşlemeniz biraz bombeli olacak. Sonra yakaya beyaz ip ile bir boğum atın. Birde gövdeye boğum atın. Kırmızı iple de 1’er dikiş gaga ve ayak işle. Yapılışı oldukça kolay değil mi? Rahatlıkla yapabileceğinizi düşünüyorum. Ben penguenleri sadece önlerine işlemeyi uygun buldum. Dilerseniz arkaya ya da kollara da işleyebilirsiniz.

Umarım benim severek ördüğüm bu modeli sizlerde beğenirsiniz. Bebeği olan bir arkadaşınıza örüp, hediye edebileceğiniz hem şık hem de pratik bir model. Yapmanızı tavsiye ederim. Örgüden vazgeçmemek dileğiyle… KOLAY GELSİN.

 

 

 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.