Kahve Telvesinin Faydaları

.
Sabah kahvaltılarından sonra, arkadaşlarımızla buluştuğumuz zaman, güzel sohbetlerde Türk kahvesi içmeyi çok severiz. Kahve sohbetlerimiz oldukça meşhurdur. Peki keyifle içtiğiniz kahve telvesinin yararlarını biliyor muydunuz? Genellikle çoğumuz kahveyi içtikten sonra telvesini bırakırız. Aslında bir çok işe yaradığının farkında bile değiliz.
Bu yazımda sizlere kahve telvesinin bilmediğiniz farklı yararlarından bahsetmek istedim. Eminim bunları öğrendikten sonra sizlerde benim gibi telvesini dökmekten vazgeçeceksiniz.
İşte kahve telvesinin bilmediğimiz 10 yararı:
  • Eller için çok iyi bakım: Keyifle içtiğiniz kahvenin telvesini ellerinize masaj yaparak sürün. 5-10 dk. kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Cildinizdeki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olacak ve ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz..
  • Selülitleri gidermeye yardımcı: İçtiğiniz kahvenin telvesini biriktirin. Duşa girdiğinizde selülitli olan bölgelerinize sürün. O bölgeyi kese veya fırça ile kızarana kadar ovuşturun, masaj yapın. Sonra ılık su ile güzelce durulayın.
  • Saçları parlatır: Kahve telvesini kullanarak doğal yolla saçlarınıza parlaklık ve canlılık kazandırabilirsiniz. Ilımış kahve telvesini kuru ve temiz saçınıza masaj yaparak yedirin. 30 – 40 dakika kadar beklettikten sonra güzelce durulayın. Haftada 1 kere yaptığınız zaman parlaklığı farkedeceksiniz.
  • Elinizdeki kötü kokunun çıkmasını sağlar: Elinize sinen balık, et ve sarmısak kokusunu gidermek için kahve telvesi ile koku gidene kadar ellerinizi ovalayın.
  • Siyah noktaları temizler: Kahve telvesini siyah noktalı bölgenize güzelce sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Siyah noktalarınızın temizliği için doğal bir yöntemdir.
  • Topuk ve dirsekleri yumuşatır: Bir kadının dikkat etmesi gereken yerlerinden birisi topukları ve dirsekleridir. Topuklarınızda oluşmasını istemediğiniz sertlikler varsa Türk kahvesi telvesi sürmeyi deneyin. Ayaklarınızı sıcak suda yumuşattıktan sonra telveyi masaj yaparak sürün. 20-30 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Topuk ve dirseklerdeki sertliğin yumuşamasına yardımcı olacaksınız.
  • Mutfak gereçleri ve fırını temizlemeye yardımcıdır: Kirli olan gereçlerinizin veya fırınınızın üzerine yeterli miktarda kahve telvesi sürün ve bez ile ovun. Sonra ıslak bez ile durulamak için silin.
  • Fırındaki kötü kokuyu alır: Fırında balık pişirdiyseniz, içerisine sinen kokunun geçmesi için bir fırın kabına kahve telvesi koyun ve kavurun. Kokunun gittiğini göreceksiniz.
  • Buzdolabında oluşan kötü kokuyu giderir: Buzdolabınızda çürümüş yiyeceklerin oluşturduğu kokuyu gidermenize yardımcı olur. Bir kase kuru kahve telvesini buzdolabında bekletin. Kötü kokuların yok olduğunu hissedeceksiniz.
  • Kahve telvesi ile bitkilerinizi güçlendirebilirsiniz: Bahçenizdeki toprağı ve bitkilerinizin dibini kahve telvesi ile sularsanız bitkilerinize nitrojen desteği sağlamış olursunuz. Bitkilerinizin sağlıklı büyümeleri için pratik bir yöntemdir.
Uygulaması çok kolay olan bu yöntemleri uygulayarak keyifle içtiğiniz kahvenin telvesini de değerlendirmiş olursunuz. Kişisel  bakımlarda doğal yöntemler oldukça işe yaramaktadır. Kahve telvesi ile yapacağınız işlemelerde bunlardan birisidir. Kahve eşliğinde dostlarınızla yaptığınız sohbetlerinizi ihmal etmeyin..
 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.