Yangın Tüpünün Hayatımızdaki Önemi

.
YANGIN TÜPÜNÜN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Yangın, her an herkesin başına gelebilecek kötü bir olaydır. Heryerde karşılaştığımız gibi evlerimizde de yangın çıkabilmektedir. Önemli olan bunun tedbirini almaktır. Genellikle işyerlerinde bu tedbirler alınırken, evlerimizde ihmal etmekteyiz.

Yangın, ateş alan yerin konumuna göre çeşitli yöntemlerle söndürülebilir. Fakat en kesin ve en sağlıklı söndürme yöntemi, yangın tüpü kullanmaktır. Yangın tüpleri, evlerimizde bulundurmamız gereken en önemli ihtiyaçlardan birisidir.  Ne zaman ne olacağını kesinlikle bilemeyiz. “Bizim evde çıkmaz” dememeliyiz. Başımıza her an gelebilir. Bu konu ile ilgili benimde başıma gelen talihsiz bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Eşim bana nişanlıyken, “evimize girdiğimiz zaman ilk önce yangın tüpü alacağım” demişti. Ben ise bu olayı çok fazla dikkate almadım. Fikrine “ne gereği var” düşüncesiyle yanaştım. Özellikle biz kadınlar direkt şunu düşünürüz; “Evde yeteri kadar fazla eşya var, yangın tüpünü nereye koyacağım.” Hepimiz bu yorumu yaparız değil mi? Ama maalesef böyle ciddi bir konunun önlemi için bu tarz düşünce hiçte doğru değilmiş.
Eşim gerçekten de evlendikten birkaç gün sonra küçük bir yangın tüpü getirdi evimize. Mutfak camının yanına koyduk. Düşündüğüm kadar fazla yer kaplamıyormuş. İyiki yangın tüpünü almış biliyor musunuz? Nereden bilirdim bir gün mutfağımda yangın çıkacak ve yangın tüpü kullanacağımı.
Bir kaç zaman önce mutfakta kızartma yaparken bir yanık kokusu hissettim. Tavama baktım bir sorun yoktu. İçime sinmedi tavanın yerini değiştirdim. Fakat koku gittikçe artmaya başlamıştı. Ben hala nereden kaynaklandığını kestiremiyordum. Daha sonra başımı hafifçe ocağa doğru eğdiğimde aspiratörün alev almaya başladığını farkettim. İlk önce ne yapacağımı bilemedim. Hemen telefonumu aldım elime. Eşimi aradım. Cevap vermeğince acilen aleve müdahale etmem gerektiğini farkettim. Şunu da belirtmek isterim ki; alevler saniye hızı ile büyüdüğü için vakit kaybetmeden müdahale etmek gerekmektedir.  Camın önündeki yangın tüpünü elime aldım. Fakat o panikle nasıl sıkacağımı bilemediğim için komşumun zilini çaldım ve yardım istedim. Bu arada yangın tüpünü kulanmak çok kolaymış. Bunu öğrendim. Sadece yapmanız gereken soğuk kanlı olarak, tüpün pimini çekip, aleve doğru sıkmaktır. Neyseki daha ciddi bir olaya sebebiyet vermeden alevi söndürebilmiştik.
Olaydan sonra şunu farkettim. Aspiratör konumu zor bir yerde olduğundan dolayı, battaniye gibi bir örtü ile ya da elektrik olduğu için su ile müdahale etmek mümkün değildi. Tek çözüm vardı: Yangın tüpü ile söndürmek.
Bu arada bizim evimizde bulundurduğumuz tüp, içerisinde toz olandır. Bunun temizliği bir nebze köpük olanına göre daha kolaydır.
Dilerim ki böyle sıkıntılı bir olay ile karşılaşmazsınız. Tek tavsiye etmem gereken şey mutlaka ve mutlaka yangın tüpü evlerinizde bulundurmanızdır. Büyük olmasına gerek yoktur. Küçük olan tüpler  de çok ciddi olayları önlemektedir.

 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.