80'lerin Sonu 90'ların Başında Çocuk Olmak

80’lerin Sonu 90’ların Başında Çocuk Olmak

.
1984 doğumlu birisi olarak bu yazıyı yazmaktan büyük bir zevk alıyorum. İyiki 90’lı yıllarda yaşamışım.
Acaba o yılları yaşamak daha mı keyifliydi? Bence evet… Düşünüyorumda, bizler sokakta çok rahat oynayabiliyorduk. Bilgisayar,telefon, tablet henüz bizlerin elinde yoktu. Oynamaktan keyif aldığımız çok güzel oyuncaklarımız, keyifle izlediğimiz çizgifilmlerimiz vardı. Şimdiye bakın. Bilgisayar başından kalkamayan yavrular… Sussun diye eline telefon, tablet verilmiş çocuklar… Bir saldırıya uğrarlar diye sokağa salınamayan çocuklar… Hal böyle olunca tabiki o yıllar daha keyifliydi diyebiliyorum.
Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Peki sizde benim gibi 90’ları özlediniz mi?
Gelin hep birlikte zamana yolculuk yapalım. 80’li 90’lı yıllarımızı keyifle hatırlayalım. Bu yazıyı yazmak için toparladığım resimlere bakarken “Aa! Bu oyuncağı hatırlıyorum, şu da vardı, ne güzel” diye keyiflendim. Özellikle en çok sevdiğim anılara yer verdim. Şimdi sizlerde resimleri incelerken bakalım neleri hatırlayacaksınız. Umarım bu yılları hatırlatıp keyifli dakikalar geçirmenize yardımcı olmuşumdur.
80’lerin Sonu 90’ların Başında Çocuk Olmak
Süper Baba dizisi. Bir çoğumuzun en çok sevdiği dizi… Geçtiğimiz günlerde eşimle internetten bir kaç bölümünü izledik:) Hale izleniyor. Babalarıyla olan bağı anlatan ne kadar duygu yüklü bir diziydi.
80'lerin Sonu 90'ların Başında Çocuk Olmak
O zamanların en sevilen zeka oyunu. Bu oyundan kuzenimde vardı ve oynamayı çok seviyorduk. Kardeşim ve bende olmadığı için oyunu oynamak daha eğlenceli geliyordu. Şimdilerde ise bazı marketlerin oyuncak reyonunda bu oyuncağa denk geliyorum. 
80'lerin Sonu 90'ların Başında Çocuk Olmak

Ninja Kaplumbağlar. Herkesin bir kahraman kaplumbağası vardı eminim:) Severek izlediğimiz çizgifilmlerden biriydi. Leonardo, Michelangelo, Raphael, Donatello:) Hey gidi günler…

 

80'lerin Sonu 90'ların Başında Çocuk Olmak

Renkli Misketler. Çocukken benim yoktu. Fakat olanlara çok imrenirdim:( Yuvarlak bir camın içinde farklı renkleri, birbirine değdiklerinde çıkardıkları sesleri çok güzeldi. Misket oynayasım geldi.

Barış Manço ile 7’den 77’ye programı. En sevdiğim, kendiminde “keşke oraya katılabilsem” diye düşündüğüm güzel program. 

80'lerin Sonu 90'ların Başında Çocuk Olmak


Ruhsar dizisi. Hande Ataizi ve Cem Davran. En en sevdiğim dizilerden biriydi. Hiç kaçırmadan takip ettiğimiz eğlenceli dizimiz. 


Çevirmeli telefonlar. Halen daha babaannemde var. Oraya gittiğimde çevirme sesi duymak için çeviriyorum:)

Çılgın Bediş dizisi. 90’lı yıllarda gençliğin en sevdiği dizi. 


Tipitip Sakız. Bakkaldan aldığımız vazgeçilmez sakız:)

Sanal Bebekler. Eminim 90’lı yılda yaşayan bütün çocukların sahip olduğu sanal oyuncaklar. İnanılmaz severdim. Şimdilerde sanal bebeğe benzeyen bazı oyuncaklar çıkarıldı. Ama taklidi olan oyuncakla oynayan şimdiki çocuklara o dönemin keyfini verdiğini sanmıyorum.


Yaa, Tolga Abi ile Hugo. Bu programa bağlanabilmeyi çok istedim. Tabiki hiç bağlanamadım:) Sonra internet evlere girince oynadım:) Hatta şuanda yiğenimin tabletinde oyunu yüklü. Bazen “bende oynayabilir miyim?” kavgası yapıyoruz.


Cin Ali kitap serisi. En sevdiğim kitaplardı. Hatta kardeşimle elimizde kitaplarımızla fotoğrafımız bile var:)


Telefon jetonları. 

Tasoooo:) Taso biriktirebilmek için ciddi anlamda cipse sarmıştık. O zamanlar inanılmaz keyifliydi.


Müzik Kasetleri. Hiç unutamadıklarım, Muazzez Ersoy, Baha, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu kasetleri. 


Tetris. Bu oyuncakla oynamak için babam, annem ve kardeşimle oynamak için sıraya girerdik:) Sonrasında markette buldum ve tekrar temin ettim.

Richie Rich çizgi film. Gözünde beliren dolar işareti şuanda bile aklıma geldi.

Teletapiler. Tinkivinki, Dipsi, Lala, Pooo….


Fotoğraf Negatifleri. 90’larda fotoğraf çekinip sabırsızlıkla filmleri çıkarttırırdık. Şimdi ise fotoğraflarımız bilgisayarlarda yüklü.


Gazeteden çıkan Şebnem bebekler. Ciddi anlamda oynamaktan inanılmaz keyif alıyordum. Uzun bir süre de oynadığımı hatırlıyorum:)

Susam Sokağı. 90’larda bu çizgifilmi izlemeyen yoktur diye düşünüyorum.

Tost Makinası. Valla ne yalan söyleyeyim. Bu makinadan çıkan tostlar o kadar güzel oluyordu ki halen daha bu makinayı kullanıyorum.

Bence 80’lerin Sonu 90’ların Başında Çocuk Olmak bir ayrıcalıktı. Yazımın sonunda birbirinden farklı konuları ve tarifleri bulabileceğiniz YouTube kanalıma abone olabileceğinizi hatırlatmak isterim.
Başka bir blog yazım olan Söylenmesi En Zor 10 Tekerleme için tıklayınız. Herkese mutlu günler…

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.