Blippar ile Dijital Dünyayı Yeniden Keşfedin

.
Bu gün katıldığım Eticaret SEM Türkiye Teknoloji Buluşmaları Antalya konferansında tanıştığım Blippar mobil uygulamasını anlatacağım. Blippar kısaca gerçek dünya ile dijital dünyayı üç boyutlu bir şekilde sanallaştırıyor. Blippar Android, IOS ve Windows platformlu telefonlar için indirilebiliyor (isimlere tıklayarak indirebilirsiniz). Londra’da kurulan Blippar şirketi 2011 yılında kurulmuştur ve günümüzde ilk Mobile Augmented Reality reklam platformu olmuştur. Blippar Yurtdışında farklı amaçlar için kullanılmıştır. Örneğin; Barack Obama Blippar sayesinde bağış toplamıştır, Justin Bieber albümlerini satmıştır, Land Rover araç tanıtımında kullanmıştır, Domino’s Pizza ürün tanıtımında raketlerde kullanmıştır. Kısaca Blippar uygulaması kullanıcılarına sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. 

Blippar Nasıl Kullanılır?
Bilippar destekli resimlere veya objelere telefonumuza kurduğumuz Blippar uygulamasında açılan kamera vasıtası ile taratıyoruz. Taranan bu resim ve objelerle alakalı üç boyutlu, sesli ve animasyonlu bir görsel çalışır. Bu görsel üzerindeki baloncuklar tıklanarak obje veya resim ile ilgili her türlü bilgiye ulaşılabilir. Ayrıca Blippar’da açılan kamera bulunduğunuz ortamı tarayarak tanıdık gelen objeler hakkındaki tüm verileri toplayarak aşağıda baloncuk şeklinde biriktirir. Her baloncuk ortamla ilgili detaylı bilgiler içerir. 
Türkiye’de Blippar destekli projeler de mevcuttur. Bunlardan bazıları; Dijiturk kumandası taranarak El Clasico yerinde izlenebilir, bir Pepsi kutusunu tarayarak elinizde canlandırabilirsiniz, Vivident sakız kutusu taranarak değişik uygulamaları görebilir hatta bir Zombi olabilirsiniz, Sütaş ayran kutusu taratılarak hediyeler kazanabilir, Spotify ile müzikleri keşfedebilirsiniz, Calve Ketçap kutusunu taratarak yenilikleri keşfedebilirsiniz, 3ü1 arada Cafe Crown taratılarak Selçuk Erdem ile gülmeye başlayabilirsiniz, Mustafa Ceceli‘nin Türkeye’de ilk Blipp’lenebilir albümü görebilir hatta Ceceli ile Selfie çekebilirsiniz. Blippar Türkiye’de yeni geliştirilen bir teknolojidir. Şimdilik kullanım alanı yurtdışına göre azdır fakat bu tür projelerle adından çok söz ettireceği kesin gibi görünüyor. Sizlere bu yazımda Blippar ile kurgulanmış resim projeleri göstereceğim. Aşağıda paylaştığım resimleri taratarak bu yeni teknolojiyi hemen keşfedebilirsiniz. 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.