Sirkenin Bilmediğimiz Farklı Kullanım Alanları

.
Sirke, yemek ve salatalarımıza tat vermesi için kullandığımız, özellikle de turşu yapımında sık kullanılan, sağlığımız için birçok faydası bulunan ekşi bir maddedir. Hepimiz sirkeyi, sadece salatalarımızda ya da ateşimizi düşürmek için alnımıza bir bez ile koyarak kullanmayı tercih ediyoruz. Aslında sirkenin kullanmadığımız bir çok kullanım yeri ve yararı vardır. Bugünkü yazımda özellikle elma sirkesini başka nerelerde kullanabileceğinizi anlatmak istiyorum.
Elma Sirkenin Uygulamadığımız Birden Fazla Kullanım Alanı:
 • Bilindiği üzere bilgisayar, dizüstü, faks makinası, yazıcı gibi ev-ofis araçlarımız tozlandığı için çok çabuk arızalanmaktadır. Eşit miktarda hazırladığınız su ve sirke karışımı ile eşyalarınızın üzerini silerseniz çabuk tozlanma sorunu ortadan kalkacaktır.
 • Evinizde çok fazla sigara kullanıyorsanız ya da dışarıdaki duman veya is içeriye girdiyse, bir kabın yarısını doldurduğunuz sirkeyi kokunun yoğun olduğu yere koyarsanız koku kaybolacaktır.
 • Gümüş takılarınızı veya eşyalarınızı parlatmak istiyorsanız, yarım bardak sirkeli ve karbonatlı suyun içine gümüşlerinizi koyup 2-3 saat beklettikten sonra yumuşak bir bezle silerseniz takılarınız ilk günkü gibi parlak olacaktır.
 • Genellikle çocuklu olan evlerde tükenmez kalem lekesi eksik olmamaktadır. Bu lekeyi çıkarmak için sirke döktüğünüz sünger ile boya olan yeri leke çıkana kadar silmeniz oldukça işe yarayacaktır.
 • Tuvaletinizi ve banyonuzu sirke ile temizlediğiniz zaman daha hijyenik olacaktır.
 • Buzdolabınızı temizlemek için ideal bir deterjandır. Kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.
 • Su ısıtıcınızda biriken kireçi geçirmek için bir miktar sirke ve suyu kaynatın. 1 gece ısıtıcının içerisinde bekletin. Sonra çalkalayarak durulayın. Aradaki değişimi göreceksiniz. En sık uyguladığım kireç giderme işlemimdir.
 • Banyoda son durulama suyunuzun içerisine koyacağınız sirke saçınızın parlamasına ve canlı görünmesine sebep olacaktır. Bu maddeyi de çok sık uyguluyorum.
 • Yumurta haşladığınız suyun içerisine biraz sirke koyarsanız, yumurtanız çatlamayacak hemde daha çabuk soyulacaktır.
 • Sebzelerimizdeki görmediğimiz kirleri, mikropları öldürmek için yıkadığımız su dolu leğenin içine 4-5 yemek kaşığı sirke ekleyerek yeşilliklerimizi biraz bekletmemiz sebzelerimizin temizlenmesini sağlayacaktır.
 • Yemek hazırlarken, özellikle kızartma yaptıktan sonra kenarlara sıçrayan yağ lekelerini bir süngere döktüğünüz sirke ile çok kolay çıkarabilirsiniz.
 • Mutfağınızda istemediğiniz ağır yemek kokusu kaldıysa bir cezve içerisinde sirke kaynattığınız zaman koku kaybolmaya başlayacaktır.
Sağlığımız için birçok faydası bulunan sirkeyi artık temizlik için kullanmanın zamanı geldi. 
Yukarıdaki maddeler çok doğru ve pratik çözümlerdir. Uyguladığınız zaman aradaki farkı gördükçe sizlerde mutlu olacaksınız. SAĞLIKLI VE HİJYEN DOLU GÜNLER.
 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.