Ağaç Kütüğünden Sehpa Yapımı

.


Ağaç Kütüğünden Sehpa Nasıl mı Olur? Haydi Buyrun…

Dekorasyonumuzda yenilik adına uygulayabileceğimiz çok farklı bir tasarım daha buldum ve hemen sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi sehpalar çok kullanışlı eşyalardır. Özellikle zigon ve orta sehpa evlerde mutlaka tercih edilenidir. Benim orta sehpam maalesef yok. Sadece zigon sehpa kullanıyorum. Tabiki sehpam 3’lü olsa dahi yeterli gelmemektedir. Bunun için en yakın zamanda orta sehpa almayı düşünüyordum. Fakat kütükten yapılmış bu güzel sehpaları gördükten sonra vazgeçtim. Bu ağaç kütükleri o kadar hoşuma gitti ki sehpamı kendim yapmaya karar verdim. Sizlerde gördükten sonra bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Yapılan işlem aslında biraz uğraştırıcı fakat zor değildir. Burada ağaç kütüğünü temin etmemiz çok önemlidir. Kuzenim de bu sehpadan 1 tane yaptı. Sanırım kendisi ağaç yapılandırma ile ilgili bir kuruluştan temin etmişti. Fakat sanayide marangozlarda bulanabileceğini düşünüyorum. Hatta oduncularda bile bulmak mümkündür. Çünkü bir kaç defa görmüştüm.

Kütüğü bulduktan sonra yapacağımız işlem, dışındaki kuru tabakayı soymaktır. Tornavida ucu gibi olan bir malzeme ile kütüğün üstünden bir yerden sokup çekiç ile vurarak soyabilirsiniz. Sonrasında iyice o tabakayı kaldırıp kütüğü zımparalayarak düzleştireceksiniz. İsterseniz düzleştirdikten sonra cilalayabilir ya da bu şekilde yalın haliyle kullanabilirsiniz. Ya da dilerseniz dış kabuğunu hiç soymadan da doğal halini tercih edebilirsiniz.

Son olarak ayak takarak (normal kanepe ayağı gibi kolay takılan aparatlar) sehpanızı kullanmaya hazır hale getiriyorsunuz. Ayak takmayıp sadece kütük olarak da kullanabilirsiniz. Kuzenimin evinde kullandığı sehpa ayaksız ve dış kabuğu soyulmamış şeklindedir. Bu farklı sehpayı yapamazsanız bir mobilyacıya rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Bu aralar ağaç kütüklerini ve dallarını kullanarak dekorasyona bir çok yenilik getirilmekte. Bir önceki yazımda ağaç dalları ile saksı süslemekle ilgili bir  yaz paylaştım. Linki tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu dekorasyon fikrinin de dikkatini çekeceğini düşünüyorum.

Bu güzel çalışma ile evlerimizde değişiklik yapmaya ve şık bir hava katmaya devam ediyoruz… KOLAY GELSİN.
 

 

 

 

 

 


 

You may also like

4 Yorum
 1. Adsız 8 seneönce
  Cevap

  merhaba ben köye tatilde gittiğimde kütük temin ettim ama biraz fazla uzun ve onu kesecek bir marangoz bulamıyorum. bizim makinalar kesmez bunu diyorlar. İstanbul anadolu yakasındayım. nereye kestirebilirim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. Sizin Hobileriniz 8 seneönce
  Cevap

  Merhabalar öncelikle size geç cevap verdiğim için özür dilerim. Elinizdeki kütüğü kestirmek için http://www.marangoz34.com/servislerimiz.html sitesinden yardım alabilirsiniz. Tüm marangozhanelerin bir listesi var. Kütük ile yapacağınız çalışmaları veya ürettiklerinizi görmek isterim. @hobileriniz instagram hesabıma'da beklerim sizi. Mutlu haftalar.

 3. Adsız 8 seneönce
  Cevap

  İşleminizi halen çözemediyseniz yardımcı olabiriz. http://www.marangozservisi.net adresimizden geniş usta portföyümüz ile elinizdeki ürünü tamamen isteğinize bağlı kesimini sağlayabiliriz.

 4. […] ile bir uyum yakalamak istiyorsanız eğer zigon sehpa renk seçenekleri oldukça geniş. Klasik ahşap renkleri dışında sarı, kırmızı, mor, pembe ve benzeri renklere sahip zigon sehpalar evinizin […]

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.