Örgüden Amigurumi Oyuncak Yapımı

.
Çocuklarınız için örgüden oyuncaklar örmeye ne dersiniz?
Eskiden örülen yünden bebekler, son zamanlarda tekrar moda oldu ve  örülmeye başlandı. Hatta hanımlar bu bebekleri örerek kendilerine hobi ve uğraş haline getirdiler. Bence her çocuğun oyuncak sepetinde örgüden bir oyuncak olması gerektiğini düşünüyorum. Bahsettiğimiz örgü bebeklerden benimde vardı. Fakat şimdikilerden farkı bacakları bitişikti, kalındı, boynu yoktu, kafa direkt gövdeden başlıyordu:) Fakat o bebekte çok güzeldi, çok keyifle oynuyorduk. Ama ne yalan söyleyeyim şimdikiler daha güzel:) Şimdi bu yazımı okuyup, “aa evet  o bebekten bende de vardı” deyip eski bebeği hatırlayanlar olmuştur sanırım.
Bu oyuncaklar Amigurumi iplikleriyle ve sık iğne tekniği ile alüminyum tığ kullanılarak örülmektedir. Baş, kollar, gövde ve bacaklardan oluşmaktadır. Yapılması gereken sık iğne ile bir halka yapmak ve bu halkanın etrafını arttırarak yukarıya doğru örmektir. Her arttıracağınız ilmek örülen parçanın genişlemesini sağlayacaktır.
Arttırma işlemiyle yuvarlağı oluşturduktan sonra ilmekleri azaltarak parçalarınızı tamamlayıp, oyuncaklarınızı bitiriyorsunuz. Bütün parçaları örüp bitirdikten sonra elyafla içlerini dolduruyorsunuz ve  parçaları dikerek birleştiriyorsunuz. Göz olarak boncuk ve tuhafiyelerde satılan hazır vidalı gözlerden  ya da oynayan gözlerden kullanabilirsiniz.  Bu bebeklere saç yapmak isterseniz yapmanız gereken her delikten tığ ile iplik geçirip, bağlamaktır. KEYİFLi ÖRMELER..

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.