Kutu Oyunları

Çocuklarınızla Birlikte Oynayabileceğiniz Kutu Oyunları

.

Çocukların Sevdiği Kutu Oyunları

Çocukların en büyük isteği anne ve babalarıyla birlikte vakit geçirmek. Özellikle çalışan bir ebeveynseniz size ihtiyacı olan çocuğunuza mutlaka zaman ayırmanız gerekir. İşten eve gelip yemek yedikten sonraki zamanı onlarla resim yaparak, müzik dinleyerek geçirebilir ya da çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz kutu oyunları – aile oyunları oynayarak eğlenebilirsiniz.

Bu yazı dizimde sizlerle kutu oyunlarını paylaşmak istiyorum. Oğlumla birlikte oynadığımız bu oyunların çocukların gelişimine o kadar büyük katkısı var ki anlatamam. Bu tarz oyunlar çocukların görsel hafızasını ilerletirken, hızlı ve konsantre olmasına yardımcı olur.

Oynadığımız kutu oyunlarını ve özelliklerini, oğluma neler kattığını şu şekilde sıralayabilirim.

Redka Dedektif Oyunu

Bu oyun 3 yaş üzeri çocuklar ile yetişkinlerin severek oynadığı keyifli bir oyun. Oyun 9 adet zemin kartı, 64 adet kart ve zilden oluşuyor. Çocukların dikkat, odaklanma ve konsantrasyon yetisinin gelişmesine yardımcı olan oyun ebeveynlerin beğenisini kazanan müthiş bir zeka oyunu.

Dedektif oyunu şu şekilde oynanır: 9 adet oyun tablası yere dizilir. Kartlar ve zil ise o kartların ortasına konur. Oyun tablasının üzerinde bulunan şekiller, 64 adet küçük kartlarda bulunur. Ters çevrili olan kartlar oyuncular tarafından sırayla çevrilir. Kartın yüzündeki şekli zemin kartlarında ilk bulan zile basar ve oyunu kazanır. Kart zile basan kişinin olmuş olur.

Oyun bitiminde bu kartlar üzerinde bulunan sayılar toplanır ve en yüksek rakamı alan oyuncu kazanır.

Biz bu oyunu aldığımız dönem evimizde 2 küçük misafirimiz vardı. Bir hafta ağırlamış olduğumuz biri 9 diğeri 13 yaşında olan misafirlerimiz ve oğlum Çınar o hafta hiç sıkılmadı çünkü her gün dedektif oyununu oynadılar. İnanılmaz keyifli geçen oyun sayesinde Çınar’ın görsel hafızası inanılmaz kuvvetlendi.

Bu zeka ve strateji oyunu ile alakalı şunu söyleyebilir. Dedektif oyununu mutlaka temin edin.

Redka Pratik Bardaklar Oyunu

Bardak oyunu da yine hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan harika bir kutu oyunu. Kutu içinde 49 farklı oyun kartı ve 5 farklı renkte toplamda 30 adet bardak bulunan oyun 2 ile 5 kişi arasında oynanır.

Oyunculardan biri masanın bir tarafına öbürü ise diğer tarafına geçer. Her oyuncu 5 adet farklı renk bardak alır. Oyun zili de iki oyuncunun tam ortasına gelecek şekilde masanın üzerine konur. Zilin yanına ise 49 adet görev kartı üst üste ve ters şekilde duracak şekilde konur. En üstteki oyun kartının ön yüzü görünecek şekilde çevrilir ve yarış başlar.

Oyuncular kart üzerinde gördükleri resimlerin renklerini sırasıyla dizmek zorunda. Bunu ilk başaran oyuncu zile basar ve yaptığı sıralam doğru ise kartı alır.

Oyunun nasıl oynandığını izlemek için linki https://www.youtube.com/watch?v=3T0XQbxnPHg&t=152s tıklayınız.

Monopoly

Çınar’ın en sevdiği oyunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bence çocuklarla oynanabilecek en eğlenceli oyunlardan biri. Oyun şu şekilde oynanıyor.

Başlangıçta kutuda yazana göre oyunculara bir miktar para verilir. Ardından oyuncular sırayla zar atarak karelerde piyonunu hareket ettirir. Zarda çıkan sayı kadar ilerleyen oyuncu durduğunda eğer bir mülke geldiyse orayı satın alabilir ya da pas geçebilir.

Öte yandan; oyuncu bir görevin üzerine geldiyse bu görevi de tamamlamak zorundadır.

Oyun ilerledikçe kendinize özel alanlar kurarak yeni mülkler satın alabilir ve takas gibi işlemlerle de oyunun devamlılığını sağlayabilirsiniz. Çocukların zeka gelişimine katkıda bulunan bu oyunu da tavsiye ediyoruz.

Bu blog yazımı umarım faydalı bulursunuz. Çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz farklı etkinlikler için linki https://www.sosyalhobi.com/sokaga-cikma-yasagini-cocuklar-icin-nasil-eglenceli-hale-getiririz/ tıklayınız!

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.