5 duyu organımız

5 Duyu Organımız ve Bu Organların İşlevleri

.

5 Duyu Organımız İle Lezzetleri Tanıma Oyunu 

Merhaba arkadaşlar. Bu blog yazımda sizlere 5 duyu organımız ve bu organların işlevlerini öğrenebileceğiniz keyifli bir oyun önerisini paylaşmak istiyorum.

Tv ekranlarında karşımıza çıkan eğlenceli şarkılar sayesinde göz, kulak, burun, dil ve deriden oluşan 5 duyu organımız ve bu organların ne işe yaradığını okul öncesi tüm çocuklar biliyordur. Duyu organlarının neler olduğu ve bu organların işlevleri kreşlerde verilen eğitim sayesinde ve yayınlanan şarkılar ile çocukların hafızalarında hızlı bir şekildeyer etmektedir.

Oyunumuza geçmeden önce 5 duyu organımızın işlevlerini kısa hatırlayalım.

Göz

Görme organımız olan göz sayesinde çevremizde gerçekleşen olayları algılar, bir cismin şekil, renk ve boyutunu görebiliriz. Oldukça hassas bir organ olduğu için göz sağlığına dikkat etmemiz gerekir.

Kulak

İşitmeye yarayan kulak sayesinde etrafımızdaki sesleri işitebilir ve birbirinden ayırt edebiliriz. Canlı, cansız tüm eşyalardan çıkan sesleri kulak sayesinde algılayabiliriz.

Dil

Tat alma organımız olan dil sayesinde farklı yiyecek ve içeceklerin tadını alabiliriz; acı, tatlı, ekşi besinleri birbirinden ayırt edebiliriz. Ayrıca dil sayesinde besinleri çiğneyebilir ve konuşabiliriz.

Burun

Koku almaya yarayan burnumuz ile etraftan gelen kötü, güzel tüm kokuları hissedebiliriz. Ayrıca koklama duyumuz olan burun ile solunum gerçekleştiririz.

Deri

Deri, dokunma organımızdır. Vücudumuzu saran deri sayesinde cildimize temas eden her şeyi algılayabilir; nesnelerin ısısını ve şeklini ayırt edebiliriz.

Görmeye yarayan gözlerimizi kapattığımız zaman nesneleri dokunarak, sesleri duyarak anlamaya, yiyecekleri tadarak, kokuları ise koklayarak algılamaya çalışırız.

Anaokulu veya kreşe giden çocukların gelişimi için bu duyu organlarının hangi işlevleri yerine getirdiğini öğretmek ne kadar önemli değil mi? Çocukların bu organlarını doğru bir şekilde kullanmasını sağlamak… Bence ilk çağından önceki çocuk gelişimi döneminde duyu organlarının ne görevlere sahip olduğunu öğretmek son derece önemlidir.

Peki bunu nasıl yapabiliriz? Ya da bu durumu çocuklar için nasıl eğlenceli hale getirebiliriz? Sorunun cevabı çok basit. Çok keyifli bir oyun ile…

Sizlere önereceğim bu oyun sayesinde 5 duyu organımız ve bu organların işlevlerini hem akılda kalıcı şekilde öğrenmesini sağlayacak hem de çocuğunuzla keyifli bir  vakit geçirmiş olacaksınız.

5 duyu organımız ve bu organların işlevlerini çocuklara öğretmek için öncelikle yapılması gereken, birbirinden farklı lezzetlerin yer aldığı bir yiyecek tabağı oluşturmak. Tabi bu tabağı hazırlarken çocuğunuz görmemeli. Daha sonra çocuğun gözlerini bir eşarp ile bağlamak. Eşarbı bağlamamızdan amaç, çocuğun gözleri görmeden koklayarak, tadarak ya da dokunarak önündeki yiyecekleri tanımaya çalışmasını sağlamaktır.

Ben bu oyunu aşağıdaki videoda da izleyeceğiniz üzere 5 yaşındaki oğlum ile oynadım. Onun için sevdiği ve sevmediği lezzetlerden oluşan güzel bir tabak hazırladım. Gözlerini bağladım ve oyunumuza başladık.

Bu oyunu yağmurlu bir pazar  günü oynadık ve gerçekten kasvetli havanın düşürdüğü enerjimizi yeniden yükseltmemizi sağladı. Onun için şiddetle tavsiye ediyorum.

Gözleri kapalıyken ağzına sırayla yiyecekleri verdim. Bir tane yiyecek vardı ki gerçekten ona olan tepkisini merak ediyordum. Bu besin maalesef sofrada yemediği avokado idi. Bu oyun sayesinde koca bir parça yedi, o da ayrı bir konu:)

Duyu organlarımızın işlevlerini öğreten lezzetleri tanıma oyunumuz çok çok eğlenceli geçti. Hatta oyun o kadar keyifliydi ki hızımızı alamadık ve gözlerimiz kapalıyken bu sefer oyuncakları ile “dokunarak tanıma” oyunu oynadık. Bu oyunda çok güzel geçti.

Lezzetleri tanıma oyunu nu şu şekilde de oynayabilirsiniz. (Bu arada videoyu izlemek için linki tıklayınız.) Gözleri kapalıyken önce yiyeceği koklamasını sağlarsınız. Sonra dokundurursunuz. Daha sonra da tattırırsınız. Böylelikle 3 duyu organını da öğrenmiş olur.

Herkese şimdiden iyi eğlenceler diliyorum.

Çocuklar için daha fazla etkinlik videoları izlemek için linki https://www.youtube.com/c/SosyalHobi/videos tıklayınız.

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.