Sokağa Çıkma Yasağını Çocuklar için Nasıl Eğlenceli Hale Getiririz?

.

Sokağa Çıkma Yasağını Çocuklar için Nasıl Eğlenceli Hale Getiririz?

Evlerimizde kapalı kaldığımız bu dönemde çocuklarınızı eğlendirme garantisi olan etkinlik fikirleri bu yazıda. Sokağa çıkma yasağını çocuklar için nasıl eğlenceli hale getiririz?

 

Coranavirüs Nedir?

Arkadaşlar, Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirus ne yazık ki ülkemize de gelmiş bulunmakta. 

Dünya üzerinde birçok ülkede ciddi vakalara ve can kayıplarına neden olan bu virüsü en hafif hasarlarla atlatmanın yolu evlerimizde geçireceğimiz birkaç hafta. Şimdilik birkaç hafta diyoruz fakat bu sürecin ne kadar uzun süreceği henüz belli değil. 

Ne yazık ki bu salgın yüzünden çocukların eğitim-öğretim yılı yarım kaldı, aileler işlerine gidemez oldu. Türkiye olarak topluca evlerimize kapandık. 

Sanırım 2-3 haftalık bu karantina sürecinde çocuklarımızı parka çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu, okullarında geçirdikleri eğlenceli zamanların ne kadar kıymetli olduğunu, sağlığımız yerinde olup işlerimize düzenli gitmenin bize neler kattığını anlamış olacağız.

Sağlık bakanının da açıklamış olduğu gibi, lütfen evlerinizden çıkmayın. Eğer bunu başarır isek bu salgını daha hafif hasarlarla atlatacağımıza inanıyorum. En azından dışarı çıkmayarak korona virüsünün daha fazla yayılmasını engellemiş oluruz.

Evlerdeyiz ve okula giden çocuklarımızı oyalama görevi biz ailelere düştü. Bu süreçte mümkün olduğu kadar onları tablet, telefon ve televizyona maruz bırakmayalım. 

Bu blog yazımı özellikle çocuğu okula giden sevgili ailelere ithafen yazıyorum. Emin olun ufak tefek etkinliklerle veya çalışma kitaplarıyla onları oyalayabiliriz.

 

Peki evde geçen bu süreci, sokağa çıkma yasağını çocuklar için nasıl eğlenceli hale getiririz. nasıl değerlendirebilir, çocuklarımızla nasıl kaliteli zaman geçirebiliriz? Haydi hep birlikte deneyimleyelim:

 

Kutu oyunları:

Evinizde zeka, dikkat, beceri, hız gibi yetenekleri geliştirmenize yardımcı olan kutu oyunları (Dedektif oyunu, pratik bardak oyunu, monopoly v.b) varsa bunları oynayarak zamanının çok keyifli bir şekilde akmasını sağlayabilirsiniz. Not: Dedektif oyununun oynandığı için linki tıklayınız.

 

Evinizde minik parkurlar kurma:

Evinizde bulunan yastık, masa, sandalye gibi eşyaları kullanarak çocuğunuz için keyifli bir survivor parkuru yapabilirsiniz. Ya da masanın üzerine pipetlerden bir yol yaparak minik tenis topunu pipet yardımı ile ilerleterek yolun sonundaki bardağa sokmasını sağlayabilirsiniz.

 

Haydi anlat oyunu:

Evlerinizde bulunan dergilerden renkli resimleri keserek çocuğunuzun bu resimleri anlatmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem hızlı düşünmesine yardımcı olacak hem de ailecek keyifli vakit geçireceksiniz.

 

Çocukların vazgeçilmezi puzzle:

Her çocuğun evinde mutlaka birkaç tane puzzle vardır. Çocuğunuza eşlik ederek onunla bütün puzzlelarını yapabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Montessori oyunları:

Evlerinizde montessori etkinliği yapacak malzemeleriniz mutlaka vardır. Mesela, makarnaları boyayarak bir ipe dizebilir, güzel kolye ve bileklikler yapabilirsiniz. Çocuklarınızın bir pet şişenin içine kuru bakliyatları aktarmasını sağlayabilirsiniz ya da bir karton parçasına elinizin şeklini ve tırnak çizin. Daha sonra bir oje ile çocuğunuzun bu tırnakları dışarı taşınmadan boyamasını sağlayın.

 

Mutfağa beraber girin:

Evde geçirdiğimiz şu zor günlerde bütün ev hanımları kendini mutfağa vermiştir diye tahmin ediyorum. Kek, pasta ya da kurabiye yaptığınız zaman diliminde çocuğunuzu da yanınıza alarak kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Portakal suyu sıkmasını sağlayın, salata yapmanıza yardım ettirin, yapacağınız kurabiyelerden birkaç tanesini ona yuvarlattırın.

 

Masal anlatın, anlattırın:

Çocuğunuzla gerçekleştirdiğiniz kitap okuma saatlerinin şeklini değiştirin. Bu sefer siz ona okumayın, onun size anlatmasını sağlayın. Kitabına bakarak size keyifli bir masal anlatmasına izin verin. Emin olun bu oyunu çok sevecek. Çocuğunuz kitap okurken heyecanlı bir şekilde onu dinleyin.

 

Birlikte drama yapın:

Çocuğunuz okulunda mutlaka tiyatro ve dramayı öğrenmiştir. Onunla birlikte hayali bir kahraman ya da oyun yaratın. Canlandırmalar yaparak keyifli vakit geçirin. Oyuncaklarını konuşturun. Kocaman bir dev olun ve onu yakalamaya çalışın. Ya da bir kostüm partisinde prens ile prenses olun. 

 

Kukla Show yapın:

Beyaz bir çarşafı kullanarak tiyatro sahnesi yaratın. Bu oyunu oynayabilmek için havanın biraz kararmasında yarar vardır. İki sandalyenin arasına bir çarşaf gerin. Bir ışık yardımıyla beyaz perdeyi aydınlatın. Arkasına geçerek ev halkına güzel bir gösteri yapın. 

 

Hafıza kartları ile oyun:

Her çocuğun evinde mutlaka bir kutu hafıza kartı vardır. Onları güzelce dizin ve sevgili babanızı da yanınıza alarak ailecek hafıza kartı oyunu oynayın. Bu oyun çocuğunuzun hem hafızasını tazeleyecek hem de sizlere eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağlayacaktır.

Bu makaleye sığdıramayacağım kadar çok olan evde etkinlik fikirlerini çocuğunuzla birlikte yapmak için fırsat yaratın. Bazı etkinlik fikirlerinin yapılış şekillerini video şeklinde youtube kanalımda paylaştım. Dilerseniz bu videoları çocuğunuzla izleyerek uygulayabilirsiniz. 

Etkinlikleri izlemek için linki https://www.youtube.com/c/SosyalHobi/videos tıklayınız.

 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.