Zordur Kadın Olmak

.

Neden Kadın Olmak Bu Kadar Zor?

Sevgili takipçilerim, birkaç gün önce tüm Türkiye’yi yasa boğan, herkesi derinden etkileyen, üzücü bir olay geldi gündeme. Özellikle kadınları derinden etkileyen bu olaydan sonra “Neden biz kadınlar?” sorusunu sormadan geçemiyorum. Bende artık bu tarz iğrenç olaylara duyarsız kalamıyorum.

Ne yazık ki her kadın mutlaka sözlüde olsa bir tacize maruz kalmakta. Şu anda bu yazımı okurken sizin de başınıza gelen bir olay aklınıza gelecektir eminim. Tacizlerin hangi birini sayalım inanın bilmiyorum. Yolda yürürken arkamızdan laf atanları mı? Dekolte giydiğimiz zaman bizi rahatsız edecek kadar itici bakışları mı? Kırmızı renk ruj sürdüğümüzde, saçlarımızı sarıya boyadığımızda, topuklu ayakkabı giydiğimizde bizleri farklı görüp laf atan adamları mı? Apartmanımıza girmek üzereyken arkamızdan sinsice gelip bizi taciz etmeye çalışan mahlukları mı? Çalıştığınız iş yerinizde babanız yaşındaki adamlardan yemek bahanesiyle size gelen uygunsuz teklifleri mi? Sizce hangisi? Otobüste, dolmuşta uğradığımız tacizleri düşünmek bile istemiyorum. Biz kadınlara o sıkışıklıkta dokunmaya çalışarak, yan gözlerle bizi keserek ve daha bilmediğimiz sözlü ya da sözsüz tacizleri yaparak acaba ne sanıyorlar kendilerini.  Hal böyleyken birilerinin buna dur demesi gerekiyor. Tabiki buna dur diyecek kişiler ise Yerel Yönetimler ve Devlet Büyüklerimiz olacaktır. Bu tip olaylarda caydırıcı cezalar ile birlikte Anayasamıza önleyici, maddeler eklenmesi de halkın mitinglerinde görmekteyiz. 

Örneğin; yakın bir zamanda otobüsle bir yere giderken, önümde duran bayanın hafif açık omuzlarına, yaşı fazlaca olan bir amca nasıl bakıyor yan gözlerle anlatamam. İnanılmaz rahatsız oldum. O hanımefendi de durumun farkında değildi tabiki. “Ee be amca neden bakıyorsun kızın yaşındaki insana?” demeden geçemiyorum! Nasıl bir zihniyet, nasıl bir mantıktır bu? Neyin tatminidir? Gerçekten bilemiyorum. Yine otobüste farkettiğim bir durumda şöyledir: Turistler belediye otobüsümüzde kahkahalarla gülerken, biz neden gülemiyoruz? Onların neşeli halleri ve tavırları nasıl da hoşumuza gidiyor değil mi? Aynı kahkahayı biz atsak akıllardan geçen cümleyi siz de tahmin edersiniz. Neredeyse gülmek bile yasak olacak bu ülkede. Kendi otobüsümüzde gülemiyoruz bile. Güldüğümüz zaman da akıllara gelen “basit kadın” sıfatı neden?
Üstüne üstlük kötü olan ne biliyor musunuz? Bütün bu tacizleri yaşadıktan sonra sesini çıkaramamak. Diyecek bir kelime bulamayıp, etrafında seni anlayacak kimse olmadığını düşündüğün için bütün yaşadığın çirkin olayları mecburen sineye çekmek. Daha da kötüsü, olay anında adam sesini çıkarmasın, daha fazlasını yapmasın diye,  biran önce başından savuşturmaya çalışmak. Ama maalesef olan her zaman biz kadınlara olur. O anki şoktan anlamazsınız belki ama daha sonra ruhunda acısı öyle hissedilecektir ki…
olacakları düşünemiyorum bile.
Hadi bu taciz olayını atlattık. Ya sonrası… Anlatmakla bitmez bu psikolojik ruh hali. Sizlere bir şey söyleyeyim mi? O adamlar yapmaya utanmaz, hayatlarına kaldıkları yerden, tacizlerle devam ederler; ne yazık ki biz yaşadıklarımızı anlatmaya utanırız. Peki neden kaynaklanıyor bu sessizliğimiz? Bütün yaşadığımız kötü olaylardan sonra cevap verememiz? Bu suskunluğumuzun sebebi nedir? Çok üzülüyorum. İnanın çok üzülüyorum. Lütfen sessiz kalmayalım artık. Zaten bir olay başına gelmiş, bari onu anlat ki daha fazla yara alma. Bütün sıkıntıları daha kolay atlat. Anlatarak içinde derin yaralar açmasına biraz da olsa engel ol.

Peki insanlık bu şekilde nereye gidiyor? Bazen neyi düşünüyorum biliyor musunuz? Bu taciz olayları neden bizim ülkemizde yapılıp, uygun cezayı almıyor? Hata sizce nerede? Biz kadınlar neden bir köle, neden bir kukla gibi görülüyoruz? Neredeyse bizlere yaşama hakkı verilmeyecek. Suçumuz ne peki? Sadece kadın olmak mı? Bu sonuç hiç adil değil. 

Yazımın en başında söylediğim gibi, son olan olaydan sonra kadına yapılan şiddete, tacize, kötülüklere duyarsız kalmak istemiyorum. Daha doğrusu kalamıyorum. Sizlerle canımı acıtan duygu ve düşüncelerimi, içimden geçenleri az da olsa paylaşmak istedim. Umarım artık bu olaydan sonra katiller ve tacizciler hakettikleri ağır cezaları alacaklardır. Biz kadınlar için herşeyin çok güzel ve temiz olmasını canı gönülden diliyorum. Sevgilerimle…

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.