Keçe Yapımı

.

Keçe Kullanarak Aksesuar Yapımı

Keçe, koyun yününden oluşan bir malzemedir. Yün, doğal bir malzeme olduğu için çok faydalıdır. Kullanıldığı ortamda nem seviyesini düzenler. Kuru bir ortamda kullanılıyor ise yeterli nemi sağlar, nemli bir ortam ise fazla nemi alır. Keçe yapımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Son zamanlarda ise hobi olarak hanımların ilgisini çekmeye başlamıştır. Hobi olarak kullanılan keçe 2 çeşittir. Birisi tabaka halinde çeşitli renklere boyanmış keçelerdir. Diğeri ise sabun ve su kullanarak sıkıştırma işlemini, bir fırçanın üzerinde özel iğnesi ile yaptığımız keçedir.

Bence keçeden bir şeyler üretmek, çok keyiflidir. Çünkü her rengi dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz, eğlenceli karakterler çıkartabiliyorsunuz. Keçe ile ilgilenmek sizi keyiflendireceği gibi yapılmış olan eğlenceli objeler de çocuğunuzu keyiflendirecektir. Bu uğraş sizi zorlayacak bir hobi değildir. Malzemelerini rahatlıkla temin edebilirsiniz. Gerekli olan başlıca malzemeler; kalın ve ince keçe, kalıp, ya da kendinizin tasarladığı doğaçlama çizimler, makas, iğne, iplik, elyaf, kumaş yapıştırıcısı ya da sıcak silikondur.  Yapmanız gereken işlem, dilediğiniz deseni keçeyi keserek oluşturmaktır. Sonrasında oluşturduğunuz 2 adet parçayı kenarında çok az bir açıklık kalacak şekilde dikiyorsunuz. Elyafını doldurup kalan açıklığıda dikerek kapatıyorsunuz.  İsterseniz elyaf kullanmayabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz gibi süslemesini yapıp işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Sizlerle birkaç tane keçeden yapılmış modeller paylaşmak istiyorum.

Keçe ile saat, toka, kapı süsü, oyuncak, dolap magneti, kıyafetlerin üzerine aksesuar, takı, dilediğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Diğer yazılarımda keçeden yapılmış başka modelleri sizlerle paylaşacağım. Keçe yapımı, tercih edebileceğiniz güzel bir hobidir. KEYİFLİ GÜNLER.

 

 

 

 

 

 

You may also like

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.